Dantų atkūrimas su sedacija padės įveikti baimę ir nepaliks blogų prisiminimų

Remiantis apklausų duomenimis, baimė yra pagrindinė priežastis, dėl kurios daugybė žmonių kenčia prarastų dantų sukeliamą diskomfortą, tačiau vengia kreiptis dėl jų atkūrimo. Šis jausmas dažnu atveju nulemtas traumuojančios dantų gydymo patirties tais laikais, kai jis toli gražu nebuvo toks pažangus, kaip šiandien. Ir nors šiuolaikinis gydymas stipriai patobulėjęs, todėl visada užtikrinamos beskausmės ir didelio diskomforto nesukeliančios procedūros, ne visiems pavyksta nuslopinti giliai į atmintį įsirėžusius nemalonius prisiminimus. Tokiu atveju šiuolaikinė odontologija siūlo sprendimą – chirurginį dantų gydymą` su sedacija. Plačiau apie šį metodą ir jo privalumus pasakoja Šilutės odontologijos implantologijos klinikos („ŠOIK“) gydytojai – burnos chirurgas Marijus Strazdas ir anesteziologas-reanimatologas Mindaugas Benetis.

Pasak M. Benečio, sedacija – tai medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas, dėl kurio procedūros metu pacientas atsipalaiduoja, jaučiasi ramiai ir komfortiškai. Gydytojas pabrėžia, kad sedacijos metu pacientas nemiega – jis tiesiog maksimaliai atsipalaidavęs arba jo miegas yra toks, iš kurio lengvai pažadinama. Tačiau dėl sedacijos poveikio pacientas nebekreipia dėmesio į tai, kas vyksta aplinkui, nebejaučia baimės, o pačios procedūros beveik ar net visiškai neatsimena.

dantu atkurimas straipsnis 2023

M. Strazdas įspėja, jog praradus dantis ir laiku jų neatkuriant, ilgainiui nesprendžiama problema tampa daug rimtesne, o gydymas – sudėtingesniu. Todėl sedacija gali tapti vienintele išeitimi iš užburto rato ne tik jaučiantiems nevaldomą baimę bei nerimą, bet ir itin jautriems, žemą skausmo slenkstį turintiems ar odontologinių procedūrų metu pykinimą patiriantiems pacientams.

„Ji gali pagelbėti ir tuomet, kai reikia atlikti ilgai trunkančias procedūras. Dauguma žmonių odontologo kėdėje gali ramiai išsėdėti ne ilgiau nei valandą, tuo tarpu, atliekant gydymą su sedacija, laikas pacientui visiškai neprailgsta – prarandama laiko nuovoka, todėl net 2–3 valandų procedūra atrodo lyg trunkanti vos keliolika minučių“, – sako burnos chirurgas.

„Šilutės odontologijos implantologijos klinikoje“ taikant sedaciją dažniausiai atliekamas visų protinių dantų šalinimas, kompleksinis viso žandikaulio dantų atkūrimas, sudėtingos kaulo rekonstrukcijos, ortodontinių implantų dėjimas vaikams, taip pat kitos chirurginės procedūros.

Marijus Strazdas pastebi, kad gydymą su sedacija gali pasiūlyti toli gražu ne visos odontologijos klinikos. Norėdama teikti šią paslaugą, gydymo įstaigą turi atitikti specialius reikalavimus, turėti reikiamą įrangą ir gydytoją anesteziologą-reanimatologą, kuris ne tik atlieka sedaciją, bet ir stebi pagrindines paciento gyvybines funkcijas, miego gylį, taip užtikrindamas jo saugumą visos procedūros metu.

Sumažina komplikacijų riziką ir užtikrina geresnį rezultatą

Gydymo su sedacija metu pacientas ne tik apsaugomas nuo blogų emocijų. Svarbu yra ir tai, jog sedacijos metu uždegimo prevencijai jam gali būti suleidžiami antibiotikai, prieš didelės apimties operaciją – tinimą mažinantys, kraujavimą stabdantys ar kiti vaistai, o procedūros pabaigoje – medikamentai, slopinantys nemalonius pooperacinio laikotarpio pojūčius.

„Tai, kad vaistus, kuriuos įprastai duodame pacientui tablečių pavidalu, gydytojas anesteziologas suleidžia į veną – labai didelis gydymo su sedacija privalumas. Įrodyta, jog visi į veną suleisti medikamentai veikia žymiai efektyviau negu peroraliniai, todėl net ir atliekant itin sudėtingas procedūras, maksimaliai sumažinama komplikacijų rizika ir užtikrinamas geresnis rezultatas“, – teigia patyręs burnos chirurgas.

Pasak Mindaugo Benečio, sedacijos metu organizmas atpalaiduojamas, nurimsta širdies darbas, sumažėja kraujo spaudimas, o visa tai taip pat turi teigiamą įtaką operacijos rezultatui. Tai itin svarbu pacientams, turintiems aukštą kraujospūdį ar sergantiems tam tikromis bendrinėmis ligomis, kai stresas gali išprovokuoti būklės pablogėjimą.

Marijaus Strazdo teigimu, chirurginis gydymas su sedacija ne tik leidžia pacientui išvengti neigiamų įspūdžių operacijos metu, bet ir užtikrina lengvesnį gijimą, o tai skatina žmones dažniau lankytis pas gydytojus odontologus ir pagerina jų dantų bei burnos ertmės būklę.

Sedacijos baimė kyla iš nežinojimo

Mindaugas Benetis sako, kad nepaisant akivaizdžių gydymo su sedacija privalumų, pacientai vis dar neretai baiminasi bet kokios „narkozės“ ir teiraujasi, ar sedacija saugesnė už bendrąją nejautrą. Gydytojas patvirtina, jog tikrai taip. Pasak jo, pacientai, kuriems atliekama bendra anestezija, yra be sąmonės, jiems reikalingas anesteziologų komandos stebėjimas ir kvėpavimo palaikymas. Tuo tarpu taikant intraveninę sedaciją, medikamentai leidžiami į veną, o pacientas kvėpuoja savarankiškai. Šiuolaikiniai anestetikai yra saugūs, jų veikimo trukmę ir narkozės gylį galima kontroliuoti, sukeliant tik negilų, paviršutinį miegą, tačiau užtikrinant komforto zoną.

Specialisto teigimu, po sedacijos pacientai lengvai atsibunda. Įprastai jau procedūros pabaigoje jie būna pilnai atsigavę ir su lydinčiuoju asmeniu iš karto gali vykti namo, kai tuo tarpu po pilnos narkozės atsigavimui prireikia žymiai daugiau laiko.

„Visus šiuos niuansus aptariu su pacientu prieš operaciją. Paaiškinus, kodėl siūloma atlikti gydymą su sedacija, papasakojus, kaip viskas vyksta ir pristačius tokio gydymo privalumus, daugeliu atveju pacientas nusiramina ir priima teigiamą sprendimą, nes jis geriausiai atitinka jo interesus, siekiant komfortiškos procedūros ir kokybiškiausio rezultato“, – sako gydytojas anesteziologas reanimatologas.

Vis dar abejojantiems gydymo su sedacija nauda Marijus Strazdas sako, jog svarstant šią galimybę, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, jog burnos chirurgija žmogui įprastai atliekama vos vieną ar kelis kartus gyvenime. Investavus į sedaciją, vienu metu galima atlikti daugiau procedūrų, todėl taupomas laikas, tausojama sveikata, užtikrinamas lengvesnis gijimas, ir vertinant galutinį rezultatą, neabejotinai laimima.